Niska jakość snu, bezsenność czy problemy z zasypianiem mogą nie tylko poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale prowadzić też do różnych groźnych schorzeń. Oprócz rozwiązań farmakologicznych pomocna może okazać się też prawidłowa dieta.
Melatonina jest produkowana przez niewielką część mózgu zwaną szyszynką. Jej działanie polega na regulowaniu dobowego cyklu snu. Popularnie nazywany hormonem snu związek chemiczny stanowi biologiczny zegar organizmu i odpowiada za uczucie senności oraz czas budzenia się ze snu. Produkty zawierające melatoninę pomagają zwiększyć jej poziom, tym samym poprawiają jakość snu, ułatwiają zasypianie, wprowadzają w fazę głębokiego snu oraz monitorują prawidłowy przebieg wszystkich etapów snu.
W cenny składnik bogate są warzywa i owoce, w szczególności banany, wiśnie, pomidory, imbir, brukselka, szpinak czy jarmuż. Badania wykazały, że picie soku z wiśni przez tydzień wydłuża sen o ponad pół godziny na dobę, a efektywność snu zwiększa się o 6%. Melatonina to składnik odżywczy, który natychmiastowo poprawia jakość snu i ułatwia proces zasypiania, dlatego warto zadbać o jej prawidłowy poziom w organizmie.
Prawidłowy sen to podstawa! Wpływa na całe Twoje życie. Za jego jakość odpowiada hormon zwany melatoniną. 🛌🏼
Jeśli masz…Opublikowany przez Med Polonia Poniedziałek, 17 maja 2021
Na liście wskazanych przed snem składników odżywczy wartych spożycia znajdują się także magnez oraz potas. Mikroelementy pomagają mięśniom rozluźnić się, wspierają proces ich regeneracji i wspomagają pracę serca. Efekt zmniejszenia napięcia w mięśniach jest szczególnie korzystny dla osób zmagających się z zespołem niespokojnych nóg czy regularnymi skurczami. Źródłami magnezu i potasu są banany, pomidory, szpinak, natka pietruszki, seler, awokado czy pomarańcze. Jak przekonują lekarze, zjedzenie jednego banana dziennie, szczególnie wieczorem, może znacznie wpłynąć na czas zasypiania, jakość snu i pogłębienie fazy głębokiego snu.
Aminokwas białkowy odpowiada za produkcję oraz utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny w organizmie. Popularny hormon szczęścia zmniejsza uczucie stresu, odpręża organizm, relaksuje mięśnie, niweluje napięcie mięśniowe, wpływa na poprawę samopoczucia i pomaga się wyciszyć. Tryptofan jest składnikiem wielu produktów, które idealnie nadają się do spożycia przed snem jako lekkostrawna kolacja. Jego najlepszym źródłem są owoce morza oraz ryby. Znajdziemy go też sporo w krewetkach, dorszu, tuńczyku oraz halibucie, chudym mięsie, nabiale, fasoli, bobie, cieciorce, grochu i pestkach dyni.
Cukier zapewnia organizmowi energię, która pozwala mu na swobodną pracę. Spożycie przed snem odpowiedniej ilości glukozy w jedzeniu dostarcza organizmowi odpowiednią ilość energii na całą noc. Doskonałym źródłem glukozy są płatki owsiane, które idealnie sprawdzają się w jadłospisie nie tylko jako pożywne śniadanie, ale równie zdrowa kolacja. Oprócz glukozy płatki owsiane mają w składzie znaczne ilości błonnika, fosforu, magnezu oraz potasu, co wpływa na skrócenie procesu zasypiania, poprawę jakości snu i zwiększenie uczucia wypoczęcia o poranku. Chcąc zwiększyć poziom glukozy w organizmie, można także spożywać kukurydzę, śliwki, cebulę, winogrona, jabłka, miód oraz produkty skrobiowe, między innymi makaron, ryż, jęczmień czy kaszę.
Oprócz zbilansowanej kolacji zawierającej bogate w melatoninę produkty warto przygotować odpowiednie napoje. Na poprawę jakości snu mogą mieć także wpływ ziołowe napary, których właściwości pomagają zrelaksować organizm, wyciszają układ nerwowy, wspierają układ pokarmowy, przyspieszają metabolizm, ułatwiają zasypianie, wydłużają czas głębokiego snu, zmniejszają dolegliwości stanów lękowych oraz depresyjnych, a także pomagają w leczeniu bezsenności.
Na dobry sen należy przygotować napary z melisy, mięty, rumianku lub waleriany. Skuteczne może okazać się także skomponowanie autorskiej mieszanki, która będzie zawierać ulubione zioła albo suszone owoce. Oprócz ziołowych naparów można wypić także szklankę wody z cytryną, ciepłe mleko z miodem lub shake’a bananowego.