Tanie zwiedzanie, czyli kultura na każdą kieszeń

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś miłośnikiem kultury i sztuki, a jednocześnie lubisz trzymać w ryzach swój budżet, mamy dla Ciebie kilka trików. Dzięki nim będziesz mógł sporo zobaczyć za niewielkie pieniądze lub nawet… całkiem za darmo!

Choć pandemia nie wydaje się najlepszym okresem na zwiedzanie, wierzymy, że także po tej burzy zaświeci słońce. Dlatego warto już teraz zgromadzić praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak zwiedzać i nie zbankrutować.

Darmowe wystawy

Nie każdy wie, że wiele obiektów kulturalnych (muzeów czy galerii sztuki) oferuje wstęp na część wystaw zupełnie za darmo lub organizuje darmowe dni na obejrzenie całej kolekcji. Szczegóły warto sprawdzić na stronie internetowej konkretnego muzeum i po prostu zjawić się w nim o odpowiedniej porze. Niektóre miejsca oferują też możliwość rezerwacji takiej wizyty – wtedy możesz mieć pewność, że okazja Cię nie ominie. Świetnym przykładem w tym względzie jest np. krakowska Fabryka Schindlera lub też Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Kościoły

Wnętrze kościoła
(fot. Karl Fredrickson, źródło: unsplash.com)

Coś dla miłośników architektury sakralnej. Choć nie jest to reguła, obiekty te zwykle są darmowe i w pełni dostępne dla zwiedzających. Podobnie wygląda kwestia miejscu kultu innych wyznań – za darmo można zwiedzić również wiele synagog czy meczetów. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju: w niektórych miejscach zbyt krótkie spodenki lub odsłonięte ramiona mogą uniemożliwić nam wejście do środka.

Noce muzeów

Impreza obejmująca swym zasięgiem całą Europę. W wybranym dniu, w godzinach późnowieczornych oraz nocnych, muzea udostępniają chętnym bezpłatne wejścia. Takie zwiedzanie często jest urozmaicone dodatkowymi atrakcjami, o które starają się organizatorzy (np. koncerty czy warsztaty). Jedyny minus: kolejki do najbardziej popularnych miejsc potrafią być imponujące. Jednak, kto wie, może właśnie w tej kolejce uda Ci się nawiązać ciekawe znajomości?

Zwiedzanie w konkretny dzień

Wiele instytucji kulturalnych oferuje darmowe zwiedzanie w jeden (bądź kilka) konkretny dzień w miesiącu. Np. we Florencji funkcjonuje darmowa pierwsza niedziela miesiąca i obejmuje najważniejsze muzea miasta. Z kolei krakowskie oddziały Muzeum Narodowego cyklicznie oferują jeden darmowy dzień w tygodniu – należy tylko uprzednio sprawdzić, który dzień aktualnie daje taką możliwość. Z tego względu warto także śledzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Free Walking Tours

Turysta z plecakiem
(fot. Bhupendra Singh, źródło: unsplash.com)

To sposób na bezpłatną i ciekawą podróż nawet po własnym mieście! W ramach akcji możesz wybrać spacer tematyczny, obejmujący miejsca, które naprawdę Cię interesują. Darmowe spacery funkcjonują w całej Europie. Pamiętaj tylko o wcześniejszej rezerwacji, która często jest potrzebna (zwłaszcza w przypadku bardziej obleganych miast). Jeśli przewodnik sprawdzi się w swojej roli, zawsze możesz pozostawić mu symboliczny napiwek według własnego uznania.

„Kultura dostępna”

Ta akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem „Muzea Narodowe za złotówkę” daje szansę uczniom oraz studentom do 26 roku życia na zwiedzanie za symboliczną opłatą 1 zł. Warto wykorzystać moc legitymacji! Swoje wystawy stałe udostępniają:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie,
  • Muzeum Narodowe w Krakowie,
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie,
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej),
  • Muzeum Narodowe w Kielcach,
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku,
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego),
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Do akcji przyłączyły się również Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Informacje turystyczne

Napis „info”
(fot. Giulia May, źródło: unsplash.com)

Nie bój się zasięgnąć języka w lokalnej informacji turystycznej. Choć brzmi to nieco staromodnie, w miejscach tych pracują ludzie, którzy często świetne orientują się w kulturalnej ofercie miasta i wiedzą więcej, niż jesteś w stanie wyszperać w sieci na własną rękę.

Zwiedzaj w… listopadzie

Ten jesienny, nieco smutny miesiąc, uważany jest za najmniej turystyczny w całym roku, dlatego wiele miejsc oferuje wtedy sporo zniżek czy darmowych wejściówek. Uwzględnij listopad w swoim podróżniczym kalendarzu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przeprowadzanie efektywnych rozmów z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w internecie
/
Przeprowadzanie efektywnych rozmów z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w internecie
Dowiedz się, jak prowadzić skuteczną i zrozumiałą dla dziecka rozmowę na temat zagrożeń w sieci, chroniąc tym samym jego bezpieczeństwo w internecie.
Jak ampułki do mezoterapii bezigłowej mogą pomóc w redukcji zmarszczek mimicznych i cieni pod oczami
/
Jak ampułki do mezoterapii bezigłowej mogą pomóc w redukcji zmarszczek mimicznych i cieni pod oczami
Odkryj korzyści płynące z ampułek do mezoterapii bezigłowej - rewolucyjnej metody na redukcję zmarszczek mimicznych i cieni pod oczami. Dowiedz się, jak technologia ta może odmłodzić Twój wygląd.
Psycholog a psychoterapeuta: Wartościowa pomoc dla Twojego umysłu
/
Psycholog a psychoterapeuta: Wartościowa pomoc dla Twojego umysłu
Psycholog i psychoterapeuta: Twoi sojusznicy w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi.