OPodążanie za modą, sposób na utrzymanie formy, a może pogłębienie praktyki duchowej? Niezależnie od tego, czym kierujesz się, zaczynając tę niezwykłą przygodę, sprawdź, co warto wiedzieć na początek!
Przyjemność z aktywności fizycznej można czerpać na różne sposoby. Jednak większość sportów posiada szereg ograniczeń. W przypadku biegania powinny szczególnie uważać osoby ze znaczną nadwagą – obciążenia stawów mogą okazać się na tyle duże, że szybko dojdzie do kontuzji. Wiele rodzajów aktywności fizycznej jest także niewskazanych w przypadku ciąży czy problemów z kręgosłupem. Na tym tle joga mieni się jako aktywność uniwersalna, której spróbować może każdy, niezależnie od metryki czy wcześniejszego doświadczenia. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, w przypadku jakichkolwiek schorzeń przewlekłych, warto decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym.
Jakie korzyści może przynieść praktyka jogi? Jest ich wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które praktykują jogę od dłuższego czasu, najczęściej wskazują między innymi na:
• wyszczuplenie sylwetki,
• wzmocnienie mięśni,
• osiągnięcie wewnętrznego spokoju,
• lepsze samopoczucie,
• obniżenie ciśnienia krwi.
Tak naprawdę do rozpoczęcia praktyki jogi potrzeba bardzo niewiele. Wystarczy mata, wygodny strój oraz duży zapas chęci. Nie trzeba inwestować w różnej maści gadżety i akcesoria. Mimo że niektóre z nich są bardzo pomocne, to spokojnie trening można rozpocząć bez nich. Z czasem przekonasz się, czy potrzebujesz pasa do jogi albo plastikowych bloczków. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to pas do jogi możesz zastąpić tym, który aktualnie masz pod ręką, nawet jeżeli będzie to zimowy szalik! Warto jednak zwrócić uwagę na to, że akcesoria do jogi to nie jest duży wydatek – inwestycja w podstawowy sprzęt powinna zamknąć się w kilkudziesięciu złotych. Najdroższa może okazać się mata.
Mata to w zasadzie jedyny gadżet, który przy praktykowaniu jogi jest niezbędny, i na którym nie warto oszczędzać. Dobrze dobrana mata do jogi zwiększy komfort treningu i poprawi bezpieczeństwo podczas wykonywania konkretnych asan. Warto postawić na produkty pełnowymiarowe, tak by na macie zmieściło się całe ciało. Mając na uwadze bezpieczeństwo, dobrym rozwiązaniem będzie mata z antypoślizgową powierzchnią. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, a mianowicie grubość maty – im więcej miękkiej pianki, tym przyjemniej wykonuje się ćwiczenia.
Osoby zaczynające swoją przygodę z jogą często zastanawiają się nad tym, czy ćwiczyć przed ekranem komputera, czy też wybrać się na zorganizowane zajęcia. Co do zasady, każdą nową przygodę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną, warto rozpoczynać pod okiem doświadczonych osób. Dzięki temu już od początku można wyrobić sobie prawidłowe nawyki, a przy tym znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji.
Rodzaj i intensywność ćwiczeń podczas ciąży należy dobierać do możliwości własnego organizmu, uważając przy tym, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku. Na szczęście w większości przypadków joga jest zalecana nawet kobietom w ciąży – organizowane są zajęcia specjalnie dedykowane paniom w stanie błogosławionym. Mimo to nie zaszkodzi skonsultować się wcześniej z lekarzem.
Ćwiczenie asan może przynieść ukojenie dla skołatanych nerwów, a także pomoże odprężyć całe ciało. Jednak w przypadku, gdy kobieta przed zajściem w ciążę była, delikatnie mówiąc, na bakier z jakąkolwiek aktywnością fizyczną, to rozpoczynanie nowej przygody, gdy pod serduchem rozwija się nowe życie, może okazać się dla organizmu zbyt obciążające.
Często można także spotkać się z propozycją zajęć jogi przeznaczonych dla osób zmagających się z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Jednak przed wykupieniem karnetu, warto skonsultować się z lekarzem – każdy przypadek, nawet tego samego schorzenia, jest nieco inny i wymaga indywidualnych zaleceń, które najlepiej uzyskać od lekarza, znającego sytuację od przysłowiowej podszewki.